Kuvaus
Kustavilainen pikkupöytä 1:12
Koottava kotimainen
Kustavilainen pikkupöytä on koivuvaneria ja valmistetaan verstaallamme Kangasalla laserleikkaamalla. Tuotteet ovat käsittelemättömiä viimeistely hiomista lukuun ottamatta. Käsittelemätöntä vaneria on helppo jatko työstää esim. maalaamalla. Vanhahtavan näköisen viimeistelyn saat tehtyä hiomalla maalaamisen jälkeen kantteja hienolla hiekkapaperilla.
Kokoaminen
Aloita nitkuttelemalla osat irti levystä rauhallisesti. Kokoa Kustavilainen pikkupöytä ensin ilman liimaa havainnoidaksesi mihin kohtiin liima on tarpeen. Kokoamiseen tarvitset yleisliimaa (esim. erikeepperi) Pöydän voit käsitellä kuten puuesineen: lakata, vahata, maalata… Kaiverretut koristekuviot saat jäämän korostetusti näkyviin kun maalaat niiden yli niin ettei pensselissä ole liikaa eikä liian vetistä maalia. Kaiverruskuviot näkyvät kyllä vaikka maalaisit ne ”umpeen” mutta ei niin korostetusti. Kuvassa peilin kuviot on maalattu” umpeen” pöydän ”yli”.
” Hän tuli kotiin, askarteli hetken
ja pelasti päivänsä ”
Sisältää pieniä osia, ei alle 3 v.
Ympäristö
Koneemme käyvät ekosähköllä. Verstas sijaitsee Kt. Oy Kangasalan Yhteiskylän alueella, jossa noudatamme useita luontoa säästäviä periaatteita.
Saatavuus
Verstaaltamme (Muurahaispolku 1, 36200 Kangasala) voi käydä noutamassa tuotteita, etukäteen sovittuun (Anu: 050 376 5848 gepetto@gepetto.fi) aikaan. Kangasalla meillä ei ole omaa myymälää.
Jälleenmyyjät löydät sivuiltamme Tuotteiden saatavuus kannattaa tarkistaa etukäteen, kaikilla ei ole kokovalikoimaa.
Lisäksi käyn useissa nukkekoti myyjäisissä ja erilaisilla kädentaitomessuilla ympäri Suomen. Näistä löydät tietoa sivulta tavataan täällä .